logo filmowyreklamowy

Fotoreportaż

Fotorelacja ze FilmowyReklamowy

Mimo to, że jedno zdjęcie jest w stanie powiedzieć więcej niż tysiąc słów, to jednak aby opowiedzieć całą historię, potrzeba zdecydowanie więcej kadrów, stąd wykonujemy również fotoreportaże.

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić strategię biznesową oraz marketingową bez wykorzystania w niej profesjonalnych zdjęć. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na, dzielenie się w social mediach tym, co się dzieje na backstagu firmy, swoją tożsamością oraz prywatnym życiem działalności. W czasach, w których to obraz jest głównym środkiem przekazu, nie możemy sobie wyobrazić strategii marketingowej bez profesjonalnych zdjęć między innymi w formie fotorelacji.

Czy firma potrzebuje fotografii biznesowej?

Od lat pracujemy w branży reklamowej, tworzymy niesamowite filmy reklamowe oraz wykonujemy skuteczne zdjęcia reklamowe, zdjęcia biznesowe, fotografię wizerunkową, a nawet zdjęcia z powietrza. Przekonaliśmy się wraz z coraz to nowszymi projektami, że promocja przez budowę wizerunku, umacnianiu swojej marki, dzieleniu się zapleczem firmowym czy zwyczajny kontakt z klientami ma duże znaczenie w całym marketingu. Jeśli wykorzystamy możliwości, jakie daje nam internet, to zwrócimy na siebie uwagę klientów i osiągniemy cele, które sobie wyznaczyliśmy.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że konsumenci kupują markę, wizerunek, jakość oraz wygląd produktu. I właśnie fotografia produktowa, fotoreportaże czy fotografie biznesowe to klucz do tego, aby dać się poznać jako pozytywna i porządna firma, doceniana przez swoich klientów.

Zdjęcia eventowe są idealne, aby wykorzystać je do wspomnień, podsumowań oraz promocji firmy, dzięki codziennej aktualizacji w mediach społecznościowych, docierasz do osób, które nie miały pojęcia o istnieniu Twojej marki, a z czasem stały się jej klientem.

Czym się różni fotoreportaż od fotografii biznesowej?

Fotoreportaż charakteryzuje się tym, że nie są to tylko najładniejsze i wybrane zdjęcia, ale mają one kolejno oglądane tworzyć historię, na przykład plenerowej imprezy firmowej czy dziesięciolecia marki.
Podczas wykonywanie sesji biznesowej, na przykład zdjęć wizerunkowych czy fotografii produktowej wykonywanej zazwyczaj w studio lub w firmie różnica polega między innymi na tym, że tutaj mamy kontrolowane warunki, między innymi te oświetleniowe. Wykonujemy kilka zdjęć wizerunkowych: zazwyczaj w zależności jest to 5 lub 10 fotografii poddanych obróbce fotograficznej. Możemy wtedy ustawić każdy szczegół i dowolnie ustawiać produkt czy osobę, tak aby wyszło pożądane zdjęcie. Nie jest tu potrzebna żadna historia, interesuje nas finalny efekt na zdjęciu. Natomiast fotografia eventowa to stop-klatka z jednej niepowtarzalnej chwil, emocji, ludzkich interakcji, bez ustawiania nikogo. Ilość zdjęć jest tutaj, tez dużo większa, czasami jest to 100 a czasami nawet 500 zdjęć do oddania, ułożonych w historię.

W opowiadaniu historii ważna jest różnorodność kadrów, zaczynając od szerokich – które mają nas przenieść do lokalizacji np. siedziba firmy, poprzez pół szerokie kadry, portrety oraz zbliżenia na detale. W zdjęciach relacyjnych ważne są emocje oraz grupy osób, często może też płynąc z nich pewna puenta lub kulminacja historii.

Fotorelacja nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie eventów lub wydarzeń sportowych, chociaż na pewno głównie się z nimi kojarzy. Nie mniej jednak zapraszamy, aby obejrzeć fotorelacje z wydarzeń sportowych, koncertowych w naszym wydaniu TUTAJ. Natomiast fotoreportaż można również wykonać dla przedsiębiorstw z wydarzeń takich jak: impreza integracyjna, otwarcie nowej lokalizacji, impreza z okazji zakupu nowych maszyn, kolacje charytatywne lub dziesięciolecia firm, ale także zdjęcia z konferencji, targów czy spotkań biznesowych.

Zasady tworzenia fotoreportażu.

W fotoreportażu minimalnie muszą być przynajmniej 3 zdjęcia, chociaż zazwyczaj jest ich dużo więcej.

Fotografie biznesowe czy fotografie eventowe muszą być powiązane tematycznie, czyli dotyczą tylko i wyłącznie jednego wydarzenia, na przykład firmowego wyjazdu integracyjnego.

W idealnym fotoreportażu zdjęcia tworzą całość, pewną kolejność, oddają wydarzenia kolejno tak, jak miało to miejsce w rzeczywistości.

Wszystkie zdjęcia z danej fotorelacji muszą mieć jeden wspólny mianownik; tak, aby wyrywając ze środka dwa zdjęcia być pewnym, do jakiego fotoreportażu one należą. Wspólnym mianownikiem może być charakterystyczne miejsce, osoby, przedmiot, nastrój, temat, perspektywa, styl, kolory.

Zdecydowanie większa ilość zdjęć jest nieustawiana, z wyjątkiem jakiś pozowanych zdjęć grupowych, natomiast fotoreportaż charakteryzuje się tym, że nie ustawiamy nikogo do zdjęcia, pod dobre światło, czy tak, aby patrzył prosto w obiektyw. To fotograf musi się ustawić, w związku z czym powinien przewidzieć co się aktualnie dzieje i zawsze być o krok przed wszystkimi. W przeciwieństwie do sesji biznesowej czy sesji wizerunkowej w studio, gdzie warunki są kontrolowane. Tutaj głównym zadaniem fotografa jest ustawiać osobę pozującą, Stąd fotorelacja jest bardzo prawdziwym źródłem informacji i bardzo wiarygodnym, dlatego warto dzielić się takimi treściami na swojej stronie firmowej.

Etapy fotoreportażu.

Zasadniczo, wybierając się na jakiś event czy koncert, możemy, ale nie musimy znać całego przebiegu wydarzeń. Relacjonujemy to, co się dzieje z zachowaniem kolejności. Natomiast będąc profesjonalistami w momencie, kiedy dostajemy zlecenie, piszemy sobie krótki scenariusz.
Rozpisujemy dokładnie godzina po godzinie, co się dzieje i wiemy jakie zdjęcia należy wykonać, aby to wydarzenie oddać w jak najlepszy sposób, tak aby ktoś, kto to ogląda, mógłby się poczuć jakby tam był.

Przygotowujemy odpowiedni sprzęt, szerokokątne obiektywy oraz zoomy – aby być gotowym na każde warunki, jakie zastaniemy. Jeśli będziemy musieli być gdzieś, gdzie jest bardzo ciasno, na pewno skorzystamy z szerokokątnego obiektywu. Obiektyw w typie zoom, czyli taki, który przybliża fotografowany obiekt z dalekich odległości, przydaje się nam bardzo często. Głównie ze względu na to, że wykonując fotorelację, staramy się być niewidoczni tak, aby nie stresować swoją obecnością uczestników wydarzenia. W miarę możliwości stajemy w ukryciu i łapiemy ulotne momenty takimi, jakie one są, nie rzucając się w oczy.

Kolejnym etapem jest ten w którym, z tysięcy zdjęć, musimy odrzucić te, które naszym zdaniem są gorsze niż pozostałe na przykład niedoświetlone lub rozmazane.

Potem następuje etap obróbki fotograficznej lub jak kto woli ,,fotoszopa”. Do tego celu używamy programów takich jak Lightroom lub Adobe Photoshop w których, kolejno obrabiamy każde zdjęcie osobo. Jeśli chodzi o obróbkę zdjęć z fotorelacji, to jest ona minimalna. Głównie polega na wyrównaniu ekspozycji i ewentualnym nadaniu zdjęciom stylu czarno-białego. Nie ma tu miejsca na wyrównanie tła, narzucanie specjalnych filtrów czy tzw. lutów lub retuszu niedoskonałości na twarzy. Fotoreportaż ma oddać jak najbardziej rzeczywistość.

Podczas obrabiania zdjęć, zazwyczaj już ustawiamy je w jakąś historię. Nie przestawiamy całych wydarzeń, robimy to zgodnie z tym, jak to się naprawdę wydarzyło. Poszczególne, pojedyncze zdjęcia układamy kolejno tak, aby oglądając je, można było odczytać emocje.

Zajrzyj do naszego portfolio i zobacz, dlaczego tak lubimy łapać chwile poprzez wykonywanie fotoreportaży.

Nasi klienci